Atrakcje Legnicy i Regionu

Hotel Nowodworski – baza wypadowa do zwiedzania Legnicy i Dolnego Śląska

 

Lubisz podróże małe i duże? Często przemierzasz Polskę wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu pięknych miast i perełek architektury?

Koniecznie odwiedź województwo dolnośląskie! Znajdziesz tam wyjątkową miejscowość – Legnica – położona na Nizinie Śląsko-Łużyckiej jest jedną z najpiękniejszych w regionie.

To doskonała baza wypadowa do zwiedzania także najbliższych okolic, m. in. Bolkowa, Książa czy zimowej stolicy Sudetów – Karpacza.

Wygodny hotel do zatrzymania się w Legnicy

 

Hotel Nowodworski w Legnicy jest odpowiedni dla osób, które zdecydują się spędzić weekend w naszych stronach i poszukują atrakcyjnie położonej bazy noclegowej.

 

Ma on wiele atutów:

– położony jest w niedalekiej odległości od autostrady A4 oraz drogi ekspresowej S3.

– ma piękny wystrój i restaurację z unikalnym klimatem XIX wiecznego dworku szlacheckiego.

 

Fakt, że hotel posiada duży, zielony ogród pozwoli Ci na chwile relaksu wśród zieleni po turystycznych wojażach.

hotel nowodworski z lotu ptaka legnica

Legnica i jej urokliwe miejsca

Zwiedzanie okolicy zaczynamy od Legnicy – urokliwego miasta z bardzo bogatą historią sięgającą XIII wieku! Do centrum bez problemu dotrzesz własnym samochodem, taksówką albo komunikacją miejską. Spacer warto rozpocząć od odwiedzin w Akademii Rycerskiej – męskiej szkoły średniej, która funkcjonowała w latach 1730 do 1945 roku. Obecnie jej gmach jest po całkowitej renowacji, dzięki czemu można w całej okazałości podziwiać najwspanialszy polski zabytek z epoki baroku austriackiego.

Dzisiaj mieści się w nim szkoła muzyczna oraz Urząd Stanu Cywilnego – to tutaj odbywają się śluby zakochanych par z Legnicy i okolic. Obok niego znaleźć można Muzeum Miedzi, które zostało utworzone w 1962 roku przez Tadeusza Gumińskiego.  Można w nim poznać historię wydobycia, przeróbki i zastosowania tego metalu. Dodatkowo uzyskasz tu wiele informacji o polskim złotnictwie współczesnym, historii Legnicy i najbliższych okolic.

Legnicki Rynek – serce miasta

Legnicki Rynek, jak na serce miasta przystało, jest miejscem radosnych spotkań mieszkańców miasta i organizacji imprez rozrywkowych i kulturowych. Jego wizytówką są m.in. kolorowe Kamienice „Śledziowe” – to zespół 8 wąskich kamieniczek (4 renesansowych oraz 4 klasycystycznych), zlokalizowanych zaraz przy Starym Ratuszu. Kolejną charakterystyczną budowlą jest renesansowy Dom pod Przepiórczym Koszem, w którym mieści się Galeria Srebra.

Turyści zachwycają się barokowym Starym Ratuszem, w którym obecnie znajduje się Teatr Dramatyczny im. Heleny Modrzejewskiej. Cały budynek obecnie wykorzystywany jest w działalności kulturalnej, a Teatr Modrzejewskiej to jeden z najbardziej uznanych teatrów dramatycznych w Polsce.

Wokół Rynku znajdziemy wiele urokliwych miejsc – warto zwrócić uwagę m.in. na pomnik papieża Jana Pawła II, rzeźbę ucznia Julka, mozaikę kopernikańską na rogu Rynku i ul. Św. Jana, czy budynek domu handlowego „Savia”.

Miasto słynie również z pięknej architektury sakralnej – w przewodnikach najczęściej wymienia się jako warte zobaczenia Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Kościół Mariacki. W drugim z wymienionych można wejść na wieżę widokową, z której rozpościera się piękna panorama miasta, zaś w środku znajdziemy zjawiskowe ornamenty.

Zamek Piastowski i Park Miejski w Legnicy

Zamek Piastowski, zlokalizowany niedaleko rynku to najstarsza tego typu budowla w Polsce. Powstanie w tym miejscu pierwszego grodu datuje się na X wiek, dokładnie w 985 roku, za panowania Mieszka I. Zamek na nim zbudowano końcem XII wieku.

Polecamy odwiedzenie wieży widokowej, z której rozpościera się piękny widok. Obecnie obiekt można zwiedzać z przewodnikiem – turystom udostępniono dziedziniec zamkowy, pawilon z reliktami Kaplicy Romańskiej, wieżę św. Jadwigi z Zieloną Komnatą i wieżę św. Piotra (ze wspomnianym tarasem widokowym).

W samym centrum miasta znajdziemy urokliwy Park Miejski z wieloma pięknymi miejscami – na jego terenie zlokalizowany jest stadion sportowy, muszla koncertowa, pomnik Śpiącego Lwa, mini-zoo i Palmiarnia. Miejsce to tłumnie odwiedzają legniczanie w czasie wiosennych i letnich dni.

Legnica – baza wypadowa do zwiedzania Dolnego Śląska

Legnica, a co za tym idzie nasz Hotel, to idealna baza wypadowa do zwiedzania dalszych zakamarków województwa dolnośląskiego. Słynie ono szczególnie z malowniczo położonych Zamków o imponującym wyglądzie. Wszystkie są położone maksymalnie o 60 min jazdy samochodem od naszego hotelu.

W szczególności polecamy (prócz zamku legnickiego) Zamki: Książ (45 min od Legnicy), Czocha (60 min od Hotelu), Grodziec (30 min), Chojnik – (60 min), Bolków (30 min). Warto odwiedzić także Klasztor Cysterski w Lubiążu – 35 min od Hotelu oraz zimową stolicę Sudetów – Karpacz. Szczególnie zimą, gdy działają stoki narciarskie. Zlokalizowany jest 70 min jazdy samochodem od Hotelu Nowodworskiego

Zapraszamy do Legnicy wszystkich turystów lubiących małe i duże wyprawy – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Zarówno dla pasjonatów historii, jak i tych, których interesuje nocne życie miasta. Do zobaczenia w Hotelu Nowodworskim!